Tajemnica buczynowych kręgów

2017-10-18 19:00:00 (ost. akt: 2017-10-18 15:36:06)

MAZURSKIE TAJEMNICE\\\ Jest już nowy odcinek Mazurskich Tajemnic. Tym razem przenosimy się do miejscowości Napiwoda, jednej z ważniejszych historycznie osad leśnych Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.

Tajemnica buczynowych kręgów
Niewielka miejscowość Napiwoda, leżąca na północ od Nidzicy, to jedna z ważniejszych historycznie osad leśnych Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, będącej niegdyś terenem królewskich polowań. Lasy, rozpościerające się tuż za miejscowością, po dziś dzień kryją zarówno wiele pięknych miejsc, które cieszą oko każdego wędrowca, jak i kilka tajemnic z zamierzchłej przeszłości.

Jednym z ciekawszych obszarów Puszczy Napiwodzko–Ramuckiej jest fragment lasu, w którym na przestrzeni kilku hektarów rosną potężne, posadzone w dużych kręgach, stare buki, których średnica waha się od dziesięciu do dwudziestu, a nawet więcej metrów.

Stojąc pośrodku takiego kręgu, fantazja człowieka zapalonego poznawaniem historii swojego regionu, biegnie w kierunku pogańskich plemion, świętych drzew, tajemnych rytuałów bądź innych, mniej lub bardziej fantastycznych wytłumaczeń tego zjawiska.

Tymczasem odpowiedź jest najprawdopodobniej bliższa czasom współczesnym i prowadzi do niemieckich leśników, którzy w tym terenie musieli prowadzić jakieś eksperymenty związane ze zwiększeniem wydajności uprawy leśnej lub próbą wprowadzenia na te tereny nowych gatunków roślin, które normalnie nie występowały w tym regionie.

Świadczy o tym fakt, że w oddziałach lasu, sąsiadujących z buczynowymi kręgami, znajdziemy krzewy i drzewa, których nie spotkamy normalnie w mazurskich lasach. Aby z Napiwody dotrzeć w opisywane miejsca, trzeba pokonać dwa pasma gór, które w tym miejscu pozostawił lodowiec. Pierwsze z nich to Stobaberge – pasmo górskie rozpościerające się tuż za Napiwodą.

Stojąc na nieczynnym przejeździe kolejowym w Napiwodzie, łatwo zauważyć, że ściana lasu za miejscowością szybko rośnie w górę. Wędrując wzdłuż torów prowadzących do Wielbarka i dalej, do Szczytna, szybko można dostać się na pierwsze wzniesienie tego pasma. Na szczycie pagórka, sięgającego ponad 200 metrów ponad poziom morza, znać jeszcze ślady fortyfikacji z czasów bitwy pod Tannenbergiem, bądź innych wojen, jakie przetoczyły się przez ten teren.

Drugie pasmo to Góry Wołowe – raj dla wszystkich, którzy lubią ostrzejszą jazdę na rowerze. W bezpośrednim sąsiedztwie wspomnianych pagórków znajduje się również polana po dawnej leśniczówce Wolisko, przy której w czasie bitwy tannenberskiej zginął szef sztabu XV Korpusu rosyjskiego gen. Martosa – gen. Nikołaj Iwanowicz Maczugowski.

Jego grób znajduje się po dziś dzień przy torach blisko ruin dawnej osady leśnej, interpretowanej przez wielu jako leśniczówka Wolisko. Jednak wnikliwa analiza mapy z 1914 roku prowadzi nas na śródleśną polanę, położoną w znacznej odległości od torów, na której w czasach, kiedy walczyli tu z sobą żołnierze pruscy i carscy, stała leśniczówka Wolisko.

Z tych prostych faktów łatwo wysnuć wniosek, że rację mają ci badacze bitwy tannenberskiej, którzy twierdzą, że Maczugowski poległ w innym miejscu niż został pochowany (grób, w którym złożono jego ciało, ma zatem wymiar bardziej symboliczny).

Jak twierdzą jeszcze inni, w miejscu, gdzie dziś stoi prawosławny krzyż, polegli kozacy z ochrony Martosa, a ciało Maczugowskiego i kilku innych żołnierzy przywieziono i złożono z honorami już po bitwie. Te i inne mazurskie historie można zobaczyć w najnowszym odcinku Mazurskich Tajemnic. Zapraszamy do oglądania i współtworzenia tej interaktywnej kroniki naszego regionu.

ks. Przemek Kawa Kawecki
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (4)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Warsz1417 #2360660 | 88.156.*.* 27 paź 2017 09:28

  Nie zgadzam się z oceną, że to co wydarzyło się 100 lat temu to zamierzchła przeszłość! Zamierzchła przeszłość, to co najmniej to, co działo się wcześniej niż 1000 lat temu! Artykuł, a może tylko to zdanie pisał jakiś małolat, dla którego to co wydarzyło się przed jego urodzeniem to już zamierzchła przeszłość!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dago2 #2354198 | 94.254.*.* 19 paź 2017 11:13

  Jak zawsze super relacja. Gratuluję.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Lubię takie historie i opowieści #2353804 | 88.156.*.* 18 paź 2017 20:01

  powinno być tego zdecydowanie więcej. Oczywiście historię prawdziwą, a nie przemilczaną bo politycznie lepiej wygląda, albo przebarwioną żeby było ciekawiej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)