Bitwa pod Uzdowem [FILM]

2017-02-16 07:00:00 (ost. akt: 2017-02-15 12:45:36)

W tym tygodniu prezentujemy kolejną część serialu ,,Pamięć buduje tożsamość. Tannenberg 1914" pt. ,,Bitwa pod Uzdowem" w reżyserii Przemka "Kawy" Kaweckiego.

Bitwa pod Uzdowem [FILM]

Kadr z filmu ,,Tannenberg 1914"

Autor zdjęcia: mazurskie tajemnice

Kilkanaście dni po wybuchu I wojny światowej na terenie Warmii i Mazur (ówczesnych Prus Wschodnich) rozegrała się jedna z najważniejszych bitew tego okresu – bitwa pod Tannenbergiem.

Do pierwszych walk granicznych doszło już na początku sierpnia m.in. w okolicach Działdowa. Jednak decydująca bitwa na Działdowszczyźnie rozegrała się 27 sierpnia i przeszła do historii jako bój pod Uzdowem. Starły się dwa potężne związki wojskowe i dwie osobowości: I Korpus rosyjski dowodzony przez generała Leonida Artamonowa i I Korpus Niemiecki dowodzony przez generała Hermana von François. Potyczkę wygrały wojska pruskie.

Przegrana Artamonowa odsłoniła lewe skrzydło 2 Armii Samsonowa i pozwoliła Niemcom na wykonanie manewru okrążającego na tyłach wroga.

Zapraszamy do obejrzenia II części serialu o Bitwie pod Tannenbergiem:
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB