Mieszkańcy Grabnika wyremontowali pomnik "Ku czci poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Grabnika i okolic"

2014-11-04 23:02:20 (ost. akt: 2014-11-04 23:35:51)

Dobiegł końca remont pomnika "Ku czci poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Grabnika i okolic". To jeden z najciekawszych na Mazurach pomników poświęconych poległym w czasie I wojny światowej.

Mieszkańcy Grabnika wyremontowali pomnik Ku czci poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Grabnika i okolic

Autor zdjęcia: Daniel Kornowski

Pomnik poświęcony mieszkańcom Grabnika i okolicznych wsi, którzy zginęli w czasie I wojy światowej przez lata stał zaniedbany i zdewastowany. By to zmienić, mieszkańcy Grabnika i kilku okolicznych wsi powołali Nieformalną Grupę Grabnik, która za cel postanowiła sobie pozyskanie funduszy na remont monumentu.

Środki udało się pozyskać z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach programu "Warmia i Mazury Lokalnie". Pomnik jest ważnym symbolem pokazującym wielokulturowe dziedzictwo tej ziemi. Mieszkańcy aktywnie włączyli się w przeprowadzenie remontu pomnika. Pomagali przy sprzątaniu, sadzeniu roślin, zapewnili potrzebne do uzupełnienia ubytków kamienie i ziemię.

W sobotę, 1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych, po Mszy o godzinie 12:00 w miejscowym kościele, wyruszyła procesja na cmentarz, która zatrzymała się przy pomniku, by zapalić tam uroczyście symboliczny znicz. Zaproszeni zostali przedstawiciele mniejszości niemieckiej, którzy złożyli wieniec.

Daniel Kornowski, koordynator projektu

Zobacz: Pomniki poległych na Mazurach i Warmii
Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ff #1534609 | 81.190.*.* 5 lis 2014 21:23

    chyba ktoś mapy pomylił.....

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz