Językowy kłopot z pamięcią

2014-06-27 12:00:00 (ost. akt: 2014-06-26 14:09:57)

Z kim walczyli rosyjscy żołnierze, którzy w 1914 roku polegli w walkach o Olsztyn. Dla Polaków i Niemców polegli w walce z wyzwolicielami czyli żołnierzami niemieckimi. Z kolei dla Rosjan "spełnili żołnierski obowiązek"

Olsztyn: obelisk ku czci żołnierzy rosyjskich

Olsztyn: obelisk ku czci żołnierzy rosyjskich

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Na rogatkach Olsztyna, przy drodze do Dobrego Miasta, zachował się obelisk z napisem, jaki 100 lat temu postawili rosyjskim żołnierzom Niemcy. Kiedyś był tam cmentarz, gdzie pochowano żołnierzy rosyjskich, jacy zginęli w sierpniu 1914 roku w walkach o Olsztyn.

Rosjan pochowano obok dawnego cmentarza dla bezpaństwowców. Oprócz obelisku na cmentarzu zachowały się 2 niemieckie mogiły z 1928 i 1929 roku i polski grób dziecka z okresu powojennego.

Zupełnie współczesna jest za to tabliczka z dwujęzycznym tłumaczeniem niemieckiego napisu. Polacy dowiadują się z niej, że Rosjanie polegli w walce z "wyzwolicielami" Prus Wschodnich, bo byli wierni "rozkazowi swojego władcy". I jest to dość wierne tłumaczenie sensu oryginalnego napisu, jaki dla rosyjskich żołnierzy wyryli Niemcy.

Rosjanie z kolei są przekonani, że ich rodacy polegli "spełniając swój żołnierski obowiązek". W książce Wiktora Knercera "Cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej w województwie olsztyńskim" mamy jeszcze inne tłumaczenie. Tam Rosjanie polegli " z przykazania swoich władz w kolejnych walkach przeciwko zwycięzcom".

Wszystko o inscenizacji bitwy pod Tanneberegiem: Szkotowo-Tanneberg 2014

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB