Masakra we mgle

2017-04-12 19:00:00 (ost. akt: 2017-04-12 14:45:11)

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka o bitwie pod Tannenbergiem - ,,Masakra we mgle". Tym razem wyruszamy na pola bitewne rozrzucone wokół Olsztynka: Dorotowo, Czarci Jar, Drwęck, Sudwa, Jadamowo, Witramowo, Waplewo.. W odcinku znajduje się również kilka informacji na temat wkroczenia Rosjan do Olsztyna. Polecam i jak zwykle proszę o wyrozumiałość.

Masakra we mgle
Kilkanaście dni po wybuchu I wojny światowej na terenie Warmii i Mazur (ówczesnych Prus Wschodnich) rozegrała się jedna z najważniejszych bitew tego okresu – bitwa pod Tannenbergiem.Do najcięższych walk pomiędzy atakującą armią carską i broniącymi swych ziem - żołnierzami pruskimi doszło w okolicach Olsztynka.

Niewielkie i dotąd mało znane miasteczko niespodziewanie znalazło się w centrum krwawych zmagań. Miasto zajęte praktycznie bez wystrzału ostatecznie zostało zrujnowane ciężkimi walkami ulicznymi. To tutaj pokonane zostały centralne korpusy Armii Samsonowa, a Rosjanie zrozumieli swoje dramatyczne położenie i rozpoczęli mocno spóźniony odwrót, który zakończył się dla nich całkowitą katastrofą.

Areną spektakularnych i krwawych walk oraz dramatycznych zwrotów akcji stały się również malownicze wioski otaczające gród nad Jemiołówką: Waplewo, Mielno, Drwęck, Sudwa, Dorotowo...

Bitwa pod Tannebergiem jest przedmiotem ciągłych badań, obfituje w wiele zagadek i tajemnic m.in. jedną z wielkich niewiadomych są okoliczności śmierci głównodowodzącego 2 Armią Rosyjską – Armią Narew - generała Samsonowa. Bitwa ta rozpala również fantazję poszukiwaczy skarbów, którzy poszukują od wielu lat słynnego skarbu generała Samsonowa.

Współcześnie, namacalnym śladem bitwy pod Tannenbrgiem są stare wojskowe cmentarze i mogiły porozrzucane po całym obszarze województwa Warmińsko-mazurskiego.

Bitwa ta, jest o tyle istotna dla tożsamości narodowej Polaków, że po obu stronach frontu walczyli Polacy, bijący się często w przekonaniu, że dzięki ich zaangażowaniu zaborcy obdarzą większymi przywilejami naród polski.
W serialu TANNENBERG 1914 - przewodnikami po polach bitewnych są regionaliści, pasjonaci historii, poszukiwacze skarbów, członkowie stowarzyszeń, które prowadzą prace poszukiwawcze i archeologiczne na obszarze południowych Mazur.

Osoby te są zwykle w swoich środowiskach swoistymi animatorami kultury i propagatorami wiedzy na temat lokalnej historii. Zdjęcia do filmu realizowane były w oryginalnych miejscach potyczek i wydarzeń z okresu I wojny światowej. Oprócz wymiaru edukacyjnego, film promuje również piękno i atrakcje turystyczne Warmii i Mazur.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB