Pochowano szczątki żołnierzy walczących w I Wojnie Światowej

2017-03-11 13:26:13 (ost. akt: 2017-03-11 13:32:27)

W piątek w Ełku odbył się pogrzeb prawdopodobnie trzech rosyjskich żołnierzy, którzy polegli na terenie dzisiejszego Ełku w I Wojnie Światowej. Ich szczątki odnaleziono w sierpniu ubiegłego roku przez pracowników w trakcie robót budowlanych na osiedlu Szyba.

Pochowano szczątki żołnierzy walczących w I Wojnie Światowej

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Po ponad stu latach szczątki trzech prawdopodobnie rosyjskich żołnierzy doczekały się godnego pochówku. W piątek w cerkwi p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku odbyły się uroczystości pogrzebowe.

— Obowiązkiem każdego chrześcijanina bez różnicy na obrządek, na konfesję, ważne żebyśmy umieli z szacunkiem podejść do tych, którzy zmarli. I te szczątki z szacunkiem należy czcić — mówi Łukasz Ławreszuk, proboszcz parafii p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku.

Udział w mszy świętej wzięli wierni kościoła prawosławnego, przedstawiciele ratusza i Muzeum Historycznego w Ełku. Po niej zgromadzeni udali się na niewielki Cmentarz Wojenny Żołnierzy Rosyjskich z I Wojny Światowej, który znajduje się przy ulicy 11 listopada. Tam po krótkiej modlitwie trumna z ludzkimi szczątkami została złożona do grobu.

— Są jeszcze różne takie nieznane miejsca, gdzie dawniej byli chowani ludzie. Ta uroczystość jest przykładem tego, że jeżeli znajdujemy szczątki, powinniśmy w godny sposób oddać je ziemi i oddać cześć ich pamięci, tym bardziej, że to byli żołnierze. W okolicy Ełku i na Mazurach jest bardzo dużo cmentarzy z okresu I Wojny Światowej. Po bitwie, po starciu tych żołnierzy chowano na jednym cmentarzu. Spoczywają obok siebie żołnierze rosyjscy i niemieccy. To pokazuje wielki honor żołnierzy. Później już tego nie było — dodaje proboszcz parafii p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku.

W uroczystości wziął udział m.in. Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego Ełku. Jak przyznaje nie ma pewności co do narodowości żołnierzy, których szczątki odnaleziono w sierpniu ubiegłego roku. Oprócz pozostałości mundurów znaleziono również menażki, broń, amunicję i monety sprzed ponad stu lat.

— To są żołnierze I Wojny Światowej, w czasie której walczyła armia rosyjska, carska, armia imperium. Każda armia imperialna ma to do siebie, że jest wieloetniczna. Dominowali w niej prawosławni Rosjanie, ale nie tylko. Pamiętajmy także, że służyli w niej Polacy. Armia ta walczyła z armią austro-węgierską i niemiecką, w której również walczyli Polacy — wyjaśnia Kazimierz Bogusz. — O tej wojnie słabo pamiętamy, bo jest w cieniu tego, co się stało w 1918 roku, kiedy odzyskaliśmy niepodległość. Ale dla Ełku była bardzo niszcząca. Dochodziło w naszym regionie do ważnych walk w końcowej fazie Bitwy Zimowej.

W pogrzebie wziął udział również Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. To właśnie miasto sfinansowało pochówek żołnierzy.

— Każdemu powinniśmy okazywać szacunek, w szczególności po śmierci. Ci żołnierze bardzo długo, bo ponad 100 lat oczekiwali na ten godny pochowek. Dziś mieszkańcy Ełku oddajemy im szacunek. Mogli to być zarówno Polacy jak i Rosjanie, którzy w tym miejscu być może żyli i walczyli — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Komentarze (8)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. han mango #2234961 30 kwi 2017 11:56

  to byli ludzie bez względu na narodowość jeśli domagamy się żeby nas traktowano po ludzku to musimy sami zachować się jak ludzie nie ważne że to rusek to jest człowiek a denerwuje mnie a jak to nie był katolik jak nie katolik to nie człowiek?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. R. #2200937 | 81.190.*.* 13 mar 2017 08:42

  "(...)I te szczątki z szacunkiem należy czcić." Czcić szczątki? No tak, w sumie w kościele czci się różne części ciała domniemanych świętych, więc spoko. A co jeśli ci żołnierze nie byli chrześcijanami?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rolnik #2200880 | 83.24.*.* 13 mar 2017 05:23

   Wieliczki, koło Olecka , w tej miejscowości w polu zostały przypadkiem odkryte szczątki Rosyjskiego żołnierza , co z tym zrobić ? Szczątki tego żołnierza zostały zasypane i tak leżą do dziś .

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wot #2200456 | 83.6.*.* 12 mar 2017 11:12

   Osoby, które zorganizowały i uczestniczyły w pogrzebie szczątków tych żołnierzy postąpiły szlachetnie. Bardzo im za to dziękuję.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. (*) #2200184 | 185.34.*.* 11 mar 2017 19:47

   Pokój ich duszy (*)

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. 123 #2200102 | 94.42.*.* 11 mar 2017 17:34

   a jeśli to nie były szczątki radzieckich żołnierzy

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. RR #2199997 | 217.99.*.* 11 mar 2017 14:37

   Ludzkie szczątki powinny być godnie pochowane.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz