Dajtki, a nimi Olsztyn odzyskały część swojej przeszłości

2017-01-13 12:00:00 (ost. akt: 2017-01-23 13:23:40)

Historia\\\ Odzyskaliśmy kolejną cząstkę historii Olsztyna. To tablica z cmentarza na Dajtkach z nazwiskami mieszkańców wsi poległych podczas I wojny światowej.

Dajtki, a nimi Olsztyn odzyskały część swojej przeszłości

Autor zdjęcia: arch.prywatne

Tablica z miedzianej blachy zawiera 41 nazwisk. Są to żołnierze, mieszkańcy wsi Dajtki i Gronity, polegli na frontach I wojny światowej. — Przede wszystkim we Francji — mówi Rafał Bętkowski z Muzeum Nowoczesności, gdzie wczoraj tablica została zaprezentowana publiczności.

Przypomnijmy, do lat 70. XX wieku znajdowała się na obelisku upamiętniającym żołnierzy I wojny na cmentarzu na Dajtkach. — Wielu starszych mieszkańców jeszcze ją pamięta — opowiada Bętkowski. — Zachowały się też jej zdjęcia, ale nazwiska były nieczytelne. Tablicę uważano za nieistniejącą.

W 2013 r. na obelisku umieszczono nową tablicę, przypominającą o żołnierzach. Ta oryginalna wypłynęła ponad rok temu na złomowisku w Wielkopolsce. Potem trafiła do muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, skąd przekazano ją do Olsztyna. Ofiarodawcy chcą, by trafiła do miejsca swego pochodzenia.

— Wiosną zamierzamy umieścić ją w starym kościółku na Dajtkach — zapowiada Bętkowski. — Krewni i potomkowie poległych żołnierzy żyją i w Polsce, i zagranicą.  

Cmentarz parafialny na Dajtkach, gdzie znajduje się obelisk, na którym była tablica, powstał w 1909 roku. Znajduje się tu około 380 grobów Jest na nich dużo nazwisk, takich jak Zakowski, Orlowski, Ridzewski, Krogull czy Wronna. Długoletnim — od 1900 do 1933 roku — sołtysem wsi Deuthen 
(czyli dzisiejszych Dajtek) był Alojzy Sadowski, członek Związku Polaków w Niemczech, Banku Ludowego w Olsztynie oraz Towarzystwa Szkolnego. Także członkowie jego rodziny zostali upamiętnieni na tej tablicy.

MZG 


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB