Powstaje program o bitwie pod Tannenbergiem

2016-06-28 14:47:05 (ost. akt: 2016-06-28 14:52:09)

Jeszcze w tym roku obejrzeć będzie można 8-odcinkowy program poświęcony bitwie pod Tannenbergiem z 1914 roku. Za realizację programu odpowiada ks. Przemysław Kawecki – kapłan i salezjanin, a w kontekście produkcji – regionalista, znawca historii dawnych Prus Wschodnich i I wojny światowej. „Tannenberg 1914", bo taki tytuł nosić będzie program, powstaje przy wsparciu Muzeum Historii Polski.

Powstaje program o bitwie pod Tannenbergiem
Program, który będzie można zobaczyć już na jesieni w trakcie serii pokazów premierowych, a także w jednym z telewizyjnych kanałów historycznych, przybliży polskim widzom historię jednej z najważniejszych bitew w historii świata.

Ponad 100 lat temu, na przełomie sierpnia i września 1914 roku, w okolicach Olsztyna i Olsztynka stanęło naprzeciw siebie ponad 600 tysięcy żołnierzy. Ale „Tannenberg 1914″ nie będzie jedynie produkcją o działaniach militarnych. W programie znalazło się miejsce na przybliżenie wątków pobocznych – takich, o których historycy wojskowości do tej pory zapominali.

Z tego powodu ekipa „Tannenberg 1914″, na zaproszenie Michała Młotka - autora książki „Tajemnice pogranicza” o Paulu von Hindenburgu, regionalisty i przewodniczącego Rady Powiatu Iławskiego, zawitała 23 czerwca do Ogrodzieńca i Iławy. Poza Młotkiem w rolę przewodnika i eksperta wcielił się Dariusz Paczkowski - przewodnik po Warmii i Mazurach. W programie będzie można zobaczyć między innymi ruiny pałacu Paula von Hindenburga w Ogrodzieńcu, obiekty koszar piechoty w Iławie i miejsca związane z historią kolejnictwa.

– Należy pamiętać o tym, że to wokół Iławy skoncentrowała się znaczna część wojsk niemieckich, które wykorzystano później w bitwie przeciwko siłom Imperium Rosyjskiego. W samej bitwie wzięli też udział żołnierze stacjonujący w Iławie – mówi Przemysław Kawecki. – W programie opowiemy też o obrońcy Prus Wschodnich z 1914 roku, czyli o Paulu von Hindenburgu, który po 1929 roku osiadł w rodowym majątku pod Iławą i tam zmarł w sierpniu 1934 roku.

Zdjęcia do programu realizowano przez kilka tygodni na terenie Warmii i Mazur – przede wszystkim w miejscach, w których rozegrały się najważniejsze epizody bitwy. Poza Przemysławem Kaweckim, który pojawi się w nim w roli prowadzącego, będzie można zobaczyć między innymi historyków, regionalistów, kolekcjonerów, a także poszukiwaczy skarbów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB