Cmentarz wojenny w Ostródzie

2016-01-17 22:16:05 (ost. akt: 2016-01-17 22:20:00)

Cmentarz zachowany w stanie szczątkowym, zachował się tylko krzyż. Na cmentarz przeniesiono kamień poświęcony poległym w czasie I wojny światowej żołnierzom 18. poznańskiego pułku piechoty oraz częściowo zachowany pomnik poświęcony uczniom i nauczycielom ostródzkiego seminarium nauczycielskiego, którzy zginęli w tejże wojnie.

Cmentarz wojenny w Ostródzie

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Położony przy dzisiejszej ulicy Chrobrego, nad brzegiem jeziora Sajmino, cmentarz, powstał przy szpitalu wojskowym. Pochowano na nim 254 żołnierzy armii niemieckiej, zmarłych w latach 1914-1918 oraz 5 żołnierzy armii rosyjskiej i 1 żołnierza rumuńskiego. Już po 1918 roku pochawano tam też ponad 20 weteranów. Obecnie z dawnego cmentarza nic się nie zachowało, za wyjątkiem prawie 15-metrowego krzyża.

Na cmentarz przeniesiono stojący pierwotnie przy zbiegu Mickiewicza i Olsztyńskiej kamień (1923) upamiętniający żołnierzy 18. (1. poznańskiego) pułku piechoty im. von Grolmana. Pułk stacjonował w Ostródzie od 1890 roku. Potocznie Niemcy nazywali go "Kaczmareks" z uwagi na dużą liczbę żołnierzy o tym nazwisku.

Stoi tam również zachowany fragment pomnik poświęcony uczniom i nauczycielom ostródzkiego seminarium nauczycielskiego, poległym w czasie I wojny światowej, który niegdyś stał na obecnym Placu Jana Pawła II.

Cmentarz w 1988 roku wpisano do rejestru zabytków.

Igor Hrywna

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaKomentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB