Waplewo: Cmentarz wojenny

2015-08-04 12:38:52 (ost. akt: 2015-08-04 13:20:17)

Spoczywają na nim żołnierze niemieccy i rosyjscy, którzy zginęli 28 sierpnia 1914 roku w bitwie pomiędzy Waplewem a jeziorem Mielno. Z dawnego cmentarz zachował się tylko betonowy krzyż i dwa imienne nagrobki.

Waplewo: Cmentarz wojenny

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Na położonym przy drodze Gdańsk-Warszawa cmentarzu (11 km. za Olsztynkiem w kierunku Nidzicy) spoczywa ponad 400 żołnierzy niemieckich i od 150-200 rosyjskich. Z dawnego cmentarza zachował się tylko 8-metrowy krzyż i dwa imienne groby: Otto Brehme i Maxa Junga.

Po stronie niemieckiej walczyli żołnierze 41 Dywizji Piechoty, której dowództwo stacjonowało w Iławie (Deutsch Eylau), a koszary mieściły się między innymi w Iławie, Ostródzie (Osterode), Działdowie (Soldau) i Braniewie (Braunsberg).

Waplewo (niem. Waplitz) leży w gminie Olsztynek. Wieś założona w 1334 lub 1335 roku. We wsi kościół z 1870 roku z XV-wieczną wieżą. W środku tablice z nazwiskami poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców wsi Żelazno (Seelesen).

oprac. Igor Hrywna

Inne cmentarze z okresu I wojny światowej: kliknij tutajPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB