Niemieccy i polscy żołnierze porządkowali cmentarz w Zimnej Wodzie

2015-07-09 12:21:26 (ost. akt: 2015-07-11 15:49:32)

Gmina Nidzica gościła polskich i niemieckich żołnierzy. Przedstawicie obu armii porządkowali cmentarz wojenny w Zimnej Wodzie. Inicjatorem przedsięwzięcia jest fundacja "Pamięć".

Niemieccy i polscy żołnierze porządkowali cmentarz w Zimnej Wodzie
Żołnierze zanim rozpoczęli prace odwiedzili nidzicki ratusz. Przywitali ich zastępca burmistrza Leszek Śpiewak wraz i dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury Paweł Bukowski. To oni opowiadali gościom o walorach turystycznych, przyrodniczych i architektonicznych gminy.
Prace żołnierze prowadzili na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej. Wojskowi porządkowali zarośnięty teren i tworzyli alejki, które zabezpieczono kamieniami. Wykonano też ogrodzenie - częściowo od strony drogi wjazdowej oraz całościowo wzdłuż drogi.
Pod koniec wizyty żołnierze spotkali się na cmentarzu z Leszkiem Śpiewakiem oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Nidzicy. Wspólnie złożyli wieńce przed pomnikiem na cmentarzu w Zimnej Wodzie. Wszyscy podkreślali, że nie można oglądać się na przeszłość. Należy czerpać z niej nauki i budować nowe relacje i nową historię.
Dowódca niemieckiej grupy kapitan Mathias Schmarsow powiedział, że zarówno on jak i jego podwładni bardzo pozytywnie oceniają ten wyjazd. Doceniają pomoc kolegów z Polski oraz władz Nidzicy. Najbardziej gościom podobał się zamek oraz wieża ratuszowa, skąd mogli podziwiać całe miasto.
- To bardzo istotne by tego typu akcje, jak ta przeprowadzona wspólnie przez żołnierzy niemieckich i polskich były kontynuowane. To nie tylko buduje relacje między naszymi narodami, ale również jest wyraźnym sygnałem, że o miejscach pamięci, jak ten w Zimnej Wodzie nigdy nie możemy zapomnieć. Ze swojej strony mogę zapewnić, że gmina Nidzica będzie nie tylko wspierać tego typu akcje, ale również je inicjować – mówi Leszek Śpiewak, zastępca burmistrza Nidzicy.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ciekawy #1779003 | 88.199.*.* 19 lip 2015 21:21

    Jestem ciekaw kto usuwa wpisane komentarze --???? oj nie ładnie ?????

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz