Trudno znaleźć pomnik Samsonowa

Powiat Szczycieński mocno związany jest z wydarzeniami pierwszej wojny światowej. Na jego obszarze toczyły się działania związane m.in. z bitwa pod Tannenbergiem. W pobliżu Wielbarka znajduje się pomnik upamiętniający śmierć carskiego generała Samsonowa. Jednak by do niego trafić trzeba wykazać się nie lada sprytem.

– Już za czasów niemieckich pomnik był dobrze oznakowany – mówi Witold Olbryś.

– Już za czasów niemieckich pomnik był dobrze oznakowany – mówi Witold Olbryś.

Na terenie naszego powiatu znajduje się wiele miejsc związanych z pierwszą wojną światową. Są to m.in. cmentarze, jak ten w Szczytnie, mogiły w Jedwabnie, tablice w Gawrzyjałkach, pomniki. Jeden z najważniejszych pomników znajduje się w Wielbarku, w okolicach leśniczówki Karolinka. – Pomnik upamiętnia miejsce śmierci, a dokładniej samobójstwa generała Samsonowa, który był głównodowodzącym carskiej armii Narew – mówi Witold Olbryś, prezes Mazurskiego Stowarzyszenia Regionalnego.

Pomnik jest też nie lada atrakcją dla wszystkich miłośników historii – zarówno Polaków, jak też Niemców i Rosjan. Niestety nie tak łatwo do niego trafić. – Wiele osób, w tym ja ma problemy z odszukaniem go. Brakuje w tym względzie dobrego oznakowania. Przydałby się znak przy głównej drodze Wielbark-Przeździęk z informacją w jakiej odległości znajduje się pomnik, oraz jak do niego trafić – mówi. – Co ciekawe w czasach niemieckich takie oznakowanie istniało, o czym świadczy poniższe zdjęcie. Wiadomo też, że już wtedy pomnik był nie lada atrakcją i turyści chętnie go odwiedzali, o czym świadczą zachowane materiały – dodaje.
Współcześnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę jest to jedna z największych atrakcji w naszym powiecie – kończy Olbryś.


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając Tutaj ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajProblem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (10)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mietek #1658746 | 83.24.*.* 7 lut 2015 17:40

  Teren nadleśnictwa i ono odpowiada za wszelkie pomniki /np.przyrody/.Kasy maą miliony,więc o co gadka.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Były mieszkaniec tej wsi #1658433 | 89.228.*.* 7 lut 2015 10:33

   Mieszkałem w Gawrzyjałkach ok 20 lat. w latach 55 - 75 i mimo, że interesowałem się grobami pomordowanych w 45r. przez "kacapów' mieszkańców tej wsi oraz innymi tego typu mogiłami i cmentarzami nigdy nie natknąłem się na mogiły i tablice z I wojny światowej o których się tu wspomina. Może ktoś kto coś wie na ten temat napisze na tym forum, gdzie i w którym miejscu one leżą i jak do nich dojechać. Bardzo proszę.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. PLAY #1658106 | 83.24.*.* 6 lut 2015 21:04

   Jak się ma mapę to można jakoś trafić choć nie jest to łatwe. Dobrych miejscówek jest od groma w naszym powiecie ale nie ma miejsca gdzie to jest zebrane do "kupy". Jakieś mapki tablice informacyjne i przewodnik z opisem historycznym i jakaś inscenizacja wydarzeń. Jakby ktoś to ogarnął - dużo roboty z tym. Nikomu się nie chce. Z każdym rokiem śladów historii coraz mniej. Kiedyś za Prusaka jakoś to lepiej wyglądało.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. nic #1657627 | 83.9.*.* 6 lut 2015 12:47

   Lezy daleko i kazdemu wspolczuje kto tam musi jechax

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. dociekliwy #1657448 | 83.28.*.* 6 lut 2015 09:59

    No tak, mowa o braku oznakowania. A w samym tekście informacja "jeden z najważniejszych pomników znajduje się w Wielbarku, w okolicach leśniczówki Karolinka". Ktoś powie, że czepiam się, ale Karolinka nie leży w granicach Wielbarka. Ta leśniczówka znajduje się ok. 6 km od m. Wielbark, więc czy można napisać "w Wielbarku" ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. rambo #1657428 | 109.241.*.* 6 lut 2015 09:42

     ...zarówno w Wielkiej Wojnie nazywanej pózniej Pierwszą i jej kontynuacji nazwanej póżniej Drugą zawsze chodziło o potwierdzenie siły niemieckiego militaryzmu i że Niemcy są największym i najpiękniejszym Narodem na świecie...

     ! - + odpowiedz na ten komentarz