W Szkotowie będą walczyć rekonstruktorzy z 9 krajów

2014-06-05 13:18:41 (ost. akt: 2014-06-05 11:32:37)

Do udziału w wielkiej bitwie pod Tannebergiem, która pod koniec lipca zostanie odtworzona w Szkotowie zgłosili się rekonstruktorzy z 9 krajów.

W Szkotowie będą walczyć rekonstruktorzy z 9 krajów

Autor zdjęcia: Kamila Oczkowicz

— Swoją obecność potwierdzili już Niemcy, Brytyjczycy, Litwini, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Węgrzy, Słowacy i Polacy. Jesteśmy również na etapie rozmów z ambasadą turecką która w tym roku obchodzi 600 lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych, a strona turecka walczyła po 
stronie niemieckiej w czasie I WŚ — wyjaśnia Krzysztof Bucholski, 
wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego tego wielkiego wydarzenia. 


Prace nad przygotowania obchodów 100-lecia bitwy pod Tannenbergiem nabierają tempa. — Cały czas jesteśmy w trakcie ustaleń, ale jedno jest pewne. Na pewno nie będzie nudno — zapewnia Krzysztof Bucholski.

Wzgórze Scottaw, pod 
którym w 1914 roku rozegrała się wielka bitwa, znowu zamieni się w miejsce walki. Naprzeciw siebie staną rekonstruktorzy z całej Europy i przeniosą nas w czasie. — Bitwa to jednak punkt kulminacyjny, na który zapraszamy 27 lipca.

Zostanie stworzony również obóz wojskowy w którym będzie można zobaczyć jak żyli w czasie walki żołnierze z różnych armii. Będzie towarzyszył również szereg imprez towarzyszących — mówi jeden z 
organizatorów. W piątek 25 lipca będzie można zwiedzać pole bitwy oraz wziąć udział w festiwalu kultury polskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

W Browinie, w wiosce która w zeszłym roku zajęła II miejsce w województwie w konkursie na najładniejszą wioskę będzie można spróbować jadła z I Wojny Światowej.

Planujemy również zorganizowanie małej rekonstrukcji bitwy — zaznacza Krzysztof Bucholski. Ale najważniejsza jest w Browninie nasza 
wioskowa Pogada Ducha i będzie można zobaczyć i doświadczyć jak i czym pogodę ducha podtrzymywali żołnierze walczących armii.

W sobotę poza zwiedzaniem obozu, bliższym poznaniem rekonstruktorów i próbą generalną organizatorzy zaplanowali widowisko „światło i dźwięk” na cmentarzu w Szkotowie.

— Niedziela to nabożeństwo ekumenicznie, odprawiane w obrządkach 
wszystkich walczących w 1914 roku, dwie małe bitwy przed południem i duża popołudniu — wyjaśnia Krzysztof Bucholski.Obecnie we współpracy z Centralnym Archiwum Woskowym trwają prace poszukiwawcze dokumentów odkrywających nowe fakty związane wywożeniem na odbudowę Warszawy ze zburzonego Mauzoleum Tennenberskiego, obiektów koszarowych, obiektów stalagu oraz infrastruktury technicznej z terenu 
okolic Nidzicy, Olsztynka, Dąbrówna, Grunwaldu. Niewiele osób wie, że z materiałów z pomnika pod Tannenbergiem wybudowano Pałac Kultury i Nauki oraz Dom Partii, a z innych obiektów obozowych, koszarowych, gospodarczych wybudowano drewniane osiedle Jelonki.

Czy wiesz gdzie w Warszawie wbudowano w miasto coś z naszych okolic? My już wiemy. Będziemy informować o tym w kolejnych informacjach.Kamila Oczkowicz

Wszystko o bitwie pod Tannenbergiem w 1914 roku i jej rekonstrukcji Tannenberg-Szkotowo 2014: kliknij tutaj.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. sąsiad #1415662 | 82.160.*.* 11 cze 2014 21:45

    A mi zabrakło współpracy z innymi gminami i podmiotami. Tak naprawdę impreza powinna być wojewódzka, i nie powinna się ograniczać do Szkotowa. Na pewno przyjadę, choć atrakcji jak na lekarstwo. Mam nadzieję, że nie będę zalował

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Impreza może być fajna, #1411979 | 78.129.*.* 6 cze 2014 20:18

    tylko jest małe ale odnośnie poprzedniej organizowanej na terenie gm. Kozłowo 4x4. Niech organ odpowiedzialny naprawi drogi gruntowe w rejonie jeziora Kownatki, doły są tak wielkie, że w razie potrzeby nie jest w stanie przejechać nimi żadna karetka pogotowia i najbardziej wypasiony wóz strażacki a sezon tuż tuż.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)