Szkotowo: Nie zabraknie, strzałów, wybuchów i eksplozji

2014-05-07 14:41:41 (ost. akt: 2014-05-08 14:51:49)

Przeniosą nas w czasie i dotkną historii. Około 200 rekonstruktorów z całej Europy. Pirotechnicy, miłośnicy historii oraz wiele innych osób zadba o to, by podczas wielkiej wojny, która po 100 latach ponownie rozegra się pod Szkotowem, przenieść nas w czasie.

Mirek Sochacki ( z lewej) jest zarówno rekonstruktorem jak i jednym z organizatorów bitwy pod Tannenbergiem

Mirek Sochacki ( z lewej) jest zarówno rekonstruktorem jak i jednym z organizatorów bitwy pod Tannenbergiem

Autor zdjęcia: Andrzej Kowalski

Obchody bitwy pod Tannenbergiem rozpoczną się 24 lipca.

— Wzgórze Scottaw, pod którym w 1914 roku rozegrała się wielka bitwa, znowu zamieni się w miejsce walki — wyjaśnia Mirek Sochacki, jeden z organizatorów i rekonstruktorów. — Stworzona przez nas sceneria pozwoli wszystkim przenieść się 100 lat wstecz — dodaje. W planach jest budowa namiastki mazurskiej wsi, gospody, wiatraka, a nawet latryny. — Ale raczej nie będziemy z niej korzystać — zaznacza. Wszystko jest jednak uzależnione od funduszy. — Na pewno wybudujemy II obozy, w których zamieszkają rekonstruktorzy — mówi Mirek Sochacki. Warunki bytowe obu armii będą zbliżone do tych sprzed wieku. — Będą spali na słomie, sianie lub gołej ziemi. Ugościmy ich prostym żołnierskim jadłem – kaszą, słoniną i zupą — wymienia. Zaznacza, że wszystkie te miejsca, będzie można zwiedzić.


Iście wojenny klimat
Wojenna sceneria będzie nie tylko zbliżona do tej z 1914 roku. O jej urok zadba rekonstruktor plastyk z Mrągowa. — Całą bitwę chcemy oddać dość przekrojowo. Oddać klimat tych wojennych miesięcy — zaznacza Mirosław Sochacki. Dodaje, że skupią się również na stronie pirotechnicznej. — Nie zabraknie, strzałów, wybuchów i eksplozji — mówi. — Stawiamy na wierność odtwarzania. Zarówno pojedynczych postaci jak i całych armii — dodaje.


To będzie wielka bitwa
Do udziału w wielkiej bitwie, która zostanie zrekonstruowana pod Szkotowem zgłosiło się już ponad 150 rekonstruktorów z całej Europy. — Zgłosiły się osoby z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Litwy, Białorusi i Rosji — wymienia Paweł Rożdżestyński, redaktor portalu dobroni.pl , odpowiedzialny za tę część przedsięwzięcia. Zaznacza, że są to osoby najlepsze grupy z całej i mają bardzo duże doświadczenie. — Planujemy, że w inscenizacji wystąpi ponad 200 żołnierzy, ale jak będzie, zobaczymy mówi.

Walki bitewne nigdy nie dotarły do samego Tannenberga. Gmina Kozłowo należy do miejsc gdzie do dziś kampania 1914 zostawiła po sobie trwały ślad. To tu nastąpił najpierw frontalny atak sił rosyjskich a potem niemiecki kontratak. To tu właściwie faktycznie przebiegała bitwa, którą historycy nazwali bitwą pod Tannenbergiem. Walki na terenie Gminy toczyły się nie tylko w sierpniu, ale także i w listopadzie 1914. Wojna pozostawiła po sobie 24 cmentarze i mogiły na których wiecznym snem spoczywa 1627 żołnierzy z armii niemieckiej i rosyjskiej (516 Niemców i 1111 Rosjan), a cmentarz wojenny w Szkotowie jawi się jako jeden z najpiękniej zaprojektowanych i wykonanych na terenie całych Warmii i Mazur.


Prof. Wiesław Bolesław Łach:
W 2014 roku mija 100. rocznica wybuchu I wojny światowej i chociaż Polski jako niepodległego bytu wśród walczących państw nie było, to udział Polaków w armiach państw zaborczych, często bratobójczych, był ogromny. Również obszar Warmii i Mazur stał się miejscem zaciętych walk szczególnie w sierpniu 1914 r. Ich świadectwem są liczne kwatery wojenne, pomniki, tablice pamiątkowe na których widnieją polsko brzmiące nazwiska, jak i pozostałości po fortyfikacjach stałych i polowych. Choć mówi się o jednej bitwie znanej jako bitwa pod Tannenbergiem, to jednak składa się ona z wielu niezależnych bojów, które tworzą całość tego konfliktu. Od 25 sierpnia jednym z decydujących miejsc w których rozstrzygała się bitwa był obszar wokół jeziora Kownatki, a więc obejmujący m.in. takie wioski jak Szkotowo, Michałki czy Frąknowo.Kamila Oczkowicz
k.oczkowicz@gazetaolsztynska.pl

Wstępny program bitwy Tannebberg 2014: kliknij tutaj


Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Czerniachowskij #1390613 | 178.36.*.* 7 maj 2014 16:20

    Podobno nagminnie zgłaszają się uczestnicy z Rosji. Przyjadą w liczbie kilku tysięcy żołnierzy ... :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)