Pomniki poległych w I wojnie światowej

2014-05-02 11:18:13 (ost. akt: 2014-05-02 12:20:33)

Do 1945 roku pomniki poległych w czasie I wojny światowej były stałym elementem warmińskiego i mazurskiego krajobrazu. Stawiano je z reguły przed kościołami. Do dzisiaj przetrwało ich niewiele.

Pamiątkowa tablica poświęcona mieszkańcom Słobit, którzy zginęli w czasie I wojny światowej ( kościół w Słobitach)

Pamiątkowa tablica poświęcona mieszkańcom Słobit, którzy zginęli w czasie I wojny światowej ( kościół w Słobitach)

Pomniki poświęcone mieszkańcom Prus Wschodnikch, którzy zginęli w czasie I Wojny Światowej zaczęto stawiać w latach 20tych XX wieku. Z reguły były to głazy, krzyże lub kapliczki, rzadziej prawdziwe pomniki.

Z jednej strony miały przypominać poległych, z drugiej stanowiły element propagandowy, świadczący o jedności Mazur i Warmii z Niemcami.

Po II wojnie światowej w miastach takie pomniki zniszczono. Czasami zachowano niektóre ich elementy. Na przykład w Rynie zachowano pamiatkowy obelisk. Dodano mu tylko nową tabliczkę: W hołdzie wyzwolicielom Rynu i bojownikom o utrwalenie władzy ludowej. Społeczeństwo miasta i gminy 1945-1985.

Pomniki poległych ocalały głównie tam, gdzie po 1945 zostali Mazurzy i Warmiacy i w wsiach położonych peryferyjnie. Po 1989 roku niektóre z nich odnowiono.

Przykładowe napisy na pomnikach

Konopki Wielkie
DEM EWIGEN ANDENKEN AN UNSERE GEFALLENEN IM WELTKRIEG 1914/1918 DIE DANKBARE GEMEINDE GR. KONOPKEN - KU WIECZNEJ PAMIĘCI
NASZYM POLEGŁYM W WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914/1918. WDZIĘCZNI MIESZKAŃCY KONOPEK WIELKICH.

Ławki
UNSEREN GEFALLENEN BRUDERN • ZUM EHRENDEN GEDACHTNISS • DIE KIRCHENGEMEINDE LAUCK czyli "Naszym poległym bohaterom ku pamięci. Parafanie Ławek.

Sząbruk
Den heldentod furs vaterland starben. Ehre ihrem andenken
Bohaterom, którzy zginęli za ojczyznę. Cześć ich pamięci.

Igor Hrwyna

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB