Pomniki poległych w I wojnie światowej

2014-05-02 11:18:13 (ost. akt: 2014-05-02 12:20:33)

Do 1945 roku pomniki poległych w czasie I wojny światowej były stałym elementem warmińskiego i mazurskiego krajobrazu. Stawiano je z reguły przed kościołami. Do dzisiaj przetrwało ich niewiele.

Pamiątkowa tablica poświęcona mieszkańcom Słobit, którzy zginęli w czasie I wojny światowej ( kościół w Słobitach)

Pamiątkowa tablica poświęcona mieszkańcom Słobit, którzy zginęli w czasie I wojny światowej ( kościół w Słobitach)

Pomniki poświęcone mieszkańcom Prus Wschodnikch, którzy zginęli w czasie I Wojny Światowej zaczęto stawiać w latach 20tych XX wieku. Z reguły były to głazy, krzyże lub kapliczki, rzadziej prawdziwe pomniki.

Z jednej strony miały przypominać poległych, z drugiej stanowiły element propagandowy, świadczący o jedności Mazur i Warmii z Niemcami.

Po II wojnie światowej w miastach takie pomniki zniszczono. Czasami zachowano niektóre ich elementy. Na przykład w Rynie zachowano pamiatkowy obelisk. Dodano mu tylko nową tabliczkę: W hołdzie wyzwolicielom Rynu i bojownikom o utrwalenie władzy ludowej. Społeczeństwo miasta i gminy 1945-1985.

Pomniki poległych ocalały głównie tam, gdzie po 1945 zostali Mazurzy i Warmiacy i w wsiach położonych peryferyjnie. Po 1989 roku niektóre z nich odnowiono.

Przykładowe napisy na pomnikach

Konopki Wielkie
DEM EWIGEN ANDENKEN AN UNSERE GEFALLENEN IM WELTKRIEG 1914/1918 DIE DANKBARE GEMEINDE GR. KONOPKEN - KU WIECZNEJ PAMIĘCI
NASZYM POLEGŁYM W WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914/1918. WDZIĘCZNI MIESZKAŃCY KONOPEK WIELKICH.

Ławki
UNSEREN GEFALLENEN BRUDERN • ZUM EHRENDEN GEDACHTNISS • DIE KIRCHENGEMEINDE LAUCK czyli "Naszym poległym bohaterom ku pamięci. Parafanie Ławek.

Sząbruk
Den heldentod furs vaterland starben. Ehre ihrem andenken
Bohaterom, którzy zginęli za ojczyznę. Cześć ich pamięci.

Igor Hrwyna