Wielka wojna w pigułce. Od Sarajewa do Tannenbergu

2014-04-25 23:23:48 (ost. akt: 2014-04-29 23:23:33)

Zanim w sierpniu 1914 roku w ówczesnych Prusach Wschodnich starły się armie rosyjskie i niemieckie w Sarajewie 28 czerwca 1914 roku zabito austriackiego następcę tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.

Pocztówka: Bitwa pod Tennenbergiem w 1914 roku

Pocztówka: Bitwa pod Tennenbergiem w 1914 roku

To postać znana jest na pewno wielbicielom "Dobrego wojaka Szwejka". Fragment o zamachu w Sarajewie otwiera tą wspaniałą książkę:

A to zabili nam Ferdynanda – rzekła posługaczka do pana Szwejka (...)
– Którego Ferdynanda, pani Müllerowo – zapytał Szwejk nie przestając masować kolan. – Ja znam dwóch Ferdynandów: jeden jest posługaczem u drogisty Pruszy i przez pomyłkę wypił tam razu pewnego jakieś smarowanie na porost włosów, a potem znam jeszcze Ferdynanda Kokoszkę, tego, co zbiera psie gówienka. Obu nie ma co żałować.
– Ależ, proszę pana, pana arcyksięcia Ferdynanda, tego z Konopisztu, tego tłustego, pobożnego.


Konopiszte to zamek w Czechach, którego arcyksiąże był właścicielem.

28 czerwca 1914 roku serbski nacjonalista Gavrilo Principp zastrzelił w Sarajewie austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Serbia odrzuciła austriackie ultimatum co stało się pretekstem do wypowiedzenia wojny, nazywanej kiedyś Wielką Wojną a teraz I wojną światową.

28 lipca Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Na teren ówczesnych Prus Wschodnich wojna wkroczyła 17 sierpnia 1914 roku kiedy to Rosjanie pod wodzą generała Pawła Rennenkampfa wkroczyli na teren Prus Wschodnich. A od 23 do 28 sierpnia rozegrała się bitwa pod Tannenbergiem. Co ciekawe wojska rosyjskie i niemieckie nie walczyły ze sobą w okolicach Stębarka (niem. Tannenberg) czy Grunwaldu. Niemcy nazwali tak bitwę, aby mieć propagandowy Grunwald 2.

Program inscenizacji bitwy: Tannenberg - Szkotowo 2014


Igor Hrywna

Zobacz:
Tannenberg: Wielka bitwa wielkiej wojny
Na tropie skarbu generała Samsonowa
Tannenberg 1914. Na tropie bitew i skarbów

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB