Języki obce? Są na nie metody

2013-03-28 14:43:35 (ost. akt: 2013-03-28 14:44:38)

Jak uczyć się języka? Przede wszystkim skutecznie. Wiele jest szkół, oferujących różne metody nauczania — im dziwniejsza, tym bardziej popularna. Jednak jedno jest pewne, nie ma metody, która uczy bez wysiłku. Aby nauczyć się języka, trzeba przede wszystkim chcieć.

Języki obce? Są na nie metody
W nauce języków obcych pomocne są techniki zapamiętywania i efektywnej nauki. Najbardziej znane są metody mnemotechniczne, przydatne zwłaszcza podczas zapamiętywania słówek. Coraz częściej metody tradycyjne są też wspomagane przez internet czy nagrania multimedialne. Żadna z nowoczesnych metod nie nauczy się języka za nas, ma być jedynie środkiem wspomagającym. O wiele ważniejsza jest motywacja do nauki, częsty kontakt z danym językiem, chęć komunikowania się i odwaga
mówienia pomimo niedoskonałości. Pomocne są też określone cechy charakteru: wytrwałość, pracowitość i cierpliwość.

Na głęboką wodę językową
Najbardziej klasyczną w nauce języków jest metoda Berlitza, w której uczniowie i nauczyciel w ogóle nie rozmawiają w swoim języku, a zajęcia polegają przede wszystkim na konwersacji. Jej udoskonaloną formą jest opracowana w Wielkiej Brytanii metoda Callana. Słuchacz uczy się angielskiego tak, jak nauczył się własnego języka — najpierw poznaje słownictwo ze słuchu, uczy się je rozpoznawać i rozumieć w zdaniach. Lekcje są ciągiem błyskawicznych pytań i odpowiedzi. Takie tempo nauki sprawia, że uruchamiają się te partie mózgu, które odpowiadają za podświadome zdobywanie wiedzy. Po pewnym czasie słuchacze mają tak wyćwiczony refleks w mówieniu po angielsku, że zaczynają bezpośrednio myśleć w tym języku. Metoda pomaga przełamać lęk przed mówieniem i sprawia, że rozmowa staje się naturalną czynnością. Dopiero później odbywa się nauka pisowni.

Dzieci uczą się bawiąc
Na naukę języków nigdy nie jest za wcześnie, dlatego nie trzeba było długo czekać, by powstała metoda przeznaczona specjalnie dla dzieci, kryjąca się pod nazwą Helen Doron. Jej głównym założeniem jest nauka poprzez zabawę, a zaczyna się od poznania języka mówionego. Dzieci słuchają nagrań lub lektora na zajęciach, a następnie podczas zabawy w domu czy przed zaśnięciem materiał jest im puszczany jeszcze raz. Metoda przynosi świetne rezultaty, a w późniejszych latach dzieci dużo łatwiej przyswajają język.

Niekoniecznie w szkole
Ciekawą formą nauki jest tak zwany system partnerski, wykorzystujący przede wszystkim internet. Stworzona jest specjalna baza danych osób, które na zasadzie "język za język", będą się nawzajem uczyły swojego języka ojczystego. System partnerski jest jedną z pozaszkolnych metod nauki, w których program nauczania określają sami uczący, dostosowując go do własnych potrzeb. Dla uczących się tak forma jest niezwykle korzystna, gdyż poprzez kontakt z obcokrajowcem nie tylko uczą się języka, ale też mają możliwość poznania kultury danego kraju.

Warto pamiętać, że nie ma metody idealnej dla wszystkich. Każdy uczy się inaczej i w różny sposób przyswaja wiedzę. Ważne, by taka nauka nie odbywała się pod przymusem, ale w formie zabawy intelektualnej. Wtedy mniej się męczymy i pełniej angażujemy nasz mózg.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB